banner31
banner6

Turizm, Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı bütçesi oy çokluğuyla onaylandı

03 Ocak 2023 Salı 09:57
18 Okunma
Turizm, Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı bütçesi oy çokluğuyla onaylandı

Turizm, Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı bütçesi üzerindeki görüşmeler tamamlanarak, 523 milyon 581 bin TL’lik bütçesi oyçokluğuyla onaylandı. 

Cumhuriyet Meclisi’nin dünkü bütçe görüşmeleri sona erdi. 

BESİM

Bütçe üzerine ilk sözü CTP Milletvekili Filiz Besim aldı. Bu bütçeyi incelediği zaman bilimsel öngörülerle organize edilmiş bir bütçe görmediğini ifade eden Besim, rakamlar üzerinden değil daha çok dairenin sorumlulukları, görev ve yetkileri üzerinden gördüğü sorunları aktaracağını söyledi.

Casino, kumarhane ve 5 yıldızlı otel üzerinden turizme bakıldığını dile getiren Besim, kumar üzerinden turizmde ciddi sıkıntılar olabileceğine dikkat çekti. Turizm Bakanlığı’nın bunların dışında çok daha sürdürülebilir olan turizm sektörleri üzerinden proje üretmek ve çalışmak zorunda olduğunu ifade eden Besim, yıllardır bu anlamda Turizm Bakanlığı’nın sınıfta kaldığını öne sürdü.


Ülkede ciddi şekilde sağlık turizmi yapılabileceğini anlatan Filiz Besim, muhteşem doğa ve yürüyüş parkurları olduğunu da kaydetti. Besim, inanç turizminin de çok daha organize bir şekilde yapılabileceğini dile getirdi.

En önemli sorunun ulaşım olduğunu kaydeden Besim, uçak bileti fiyatlarının çok pahalı olduğunu söyledi. Kara sınır kapılarında işkence çekildiğini ifade eden Besim, o kapıdan geçen insanların ülkeye para bırakan insanlar olduğuna işaret etti. Kara sınır kapılarının artırılması gerektiğini dile getiren Besim, güneyden akan paranın bir can simidi olduğunu belirtti. Çevrenin de ülkede yürek yarası olduğunu kaydeden Besim, bir türlü çöp sorununa çözüm bulunamadığını belirtti. “Çöpümüzün içinde boğulur hale geldik” diyen Filiz Besim, eğitim, denetim, ceza sisteminin devreye girmesi gerektiğini kaydetti. Çeşmeden su içebilmenin kaliteli yaşam olduğunu ifade eden Besim, bu konulara değer vermek, bütçe ayırmak zorunda olunduğunu söyledi.

“Biz ne zamandır sanata para ayırdık, sanat için gaile çektik” diye soran Besim, kütüphane binalarının çok ciddi altyapı sorunları olduğunu belirtti. Lefkoşa AKM’nin ikinci salonunun damı akıttığı gerekçesiyle kapatıldığını ifade eden Besim, otomatik kütüphanecilik sistemini kurmak gerektiğini belirtti. Çok ciddi personel eksiklikleri olduğunu savunan Besim, ciddi boyutta ekonomik sorunlar olmasına rağmen kültür ve sanatın da çok önemli olduğunu ifade etti.


TOROS

CTP Milletvekili Fikri Toros konuşmasında, “Kendi ekonomimizi hançerleyen bir durumla karşı karşıyız” diyerek, turizmin, bütçenin yüzde 1’i olarak sınırlandırılmasını eleştirdi. Buraya ayrılacak bütçenin kökten gözden geçirilmesi gerektiğini kaydeden Toros, acilen bu sorunun giderilmesi için herkesi göreve çağırdı.

Tanıtma ve pazarlamaya dair bir şey ayrılmadığını savunan Toros, turizmin, tanıtmadan, pazarlamadan nasıl satılacağını sordu. Turizmin zaruri ihtiyacının ulaşım olduğunu dile getiren Toros, ulaşımın hayati öneme sahip olduğunu söyledi. Ulaşımın hava ve deniz yoluyla gerçekleştirildiğini ifade eden Toros, Türkiye’den sadece 7 şehirden Ercan’a uçuş olmasının aşılması gereken sıkıntı olduğunu söyledi. 7 şehrin en az 15 şehre çıkarılması gerektiğini belirten Toros, Ercan’ın yeni bir terminale kavuşacağına işaret ederek, havayolu şirketlerinin artırılmazsa havaalanının potansiyelinin gerisinde kalacağını söyledi. Ercan’ın GYÖ’ler çerçevesinde uluslararası uçuşlara açılmasının önemine dikkat çeken Fikri Toros, bunu sağlamak mecburiyetinde olduklarını söyledi.

Turizmde teşvikler söz konusu olduğuna değinen Fikri Toros, teşviklerde köklü bir reform yapılması gerektiğini söyledi. Teşviklerin sıkı denetime tabi olması gerektiğini ifade eden Toros, Girne Antik Liman’ın durumuna değinerek, limanın restorasyonunun başlamasından memnuniyetini belirtti. Restorasyonunun mendireği de kapsaması gerektiğini ifade eden Toros, projenin genişletilmesinin önemine vurgu yaptı. Toros, proje tamamlandığında işletmesinin kime verileceğini de sorguladı.

Bafra Atık Su Arıtma Projesi’nin tamir edilip, edilmediğini de soran Toros, Atık Su Merkezi’ni kimin işleteceğini de sordu. Toros ayrıca, Bafra bölgesi içme suyu projesinin tam olarak hangi aşamada olduğunu sorguladı. “Taş taş üzerine konulamayacak bir bütçeyle karşı karşıya olunduğunu” iddia eden Toros, ülkenin tarihi mirasının pazarlanması gerektiğini söyledi. Plastik poşet kullanımının 6 ay içinde yasaklanacağına değinen Toros, bakanlığın aldığı kararın sahiplenilmesi gerektiğini vurguladı. Turizm pazarının yüzde 80’lere varan oranının Güneydeki havalimanları vasıtasıyla kuzeye geldiğini ifade eden Toros, turistler için ayrı kapı ve geçiş noktaları açılması gerektiğini söyledi, böylelikle otobüs trafiğinin ayrıştırılmasının önemini vurguladı. Toros, ülkenin tüm zenginliklerinin kullanılacağı strateji temennisinde bulundu.


ÖZDENEFE

CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe de, bütçenin genel bütçe içerisinde çok sınırlı bir yere sahip olduğunu belirterek, ülkede çok şey değiştiğini ancak Turizm Bakanı’nın değişmediğini ifade etti.

Turizmin geldiği noktanın olması gereken nokta olmadığını savunan Özdenefe, “Turizm bir arpa boyu yol ilerleyemiyor” eleştirisinde bulundu. Bu rakamlarla ülkede turizmin lokomotif sektör olmasının mümkün görünmediğini belirten Özdenefe, turizmde birçok problemin biriktiğini söyledi. Pandemiden sonra ülkelerin ciddi stratejik planlar yaptığına değinen Öznedefe, ülkede bunun yapılamadığını söyledi. Girne’nin realitede turizminde başkenti olmadığını savunan Öznedefe, “Girne, göz göre göre felakete sürüklendi. Girne, doyuma ulaştı, Girne, doldu, taştı” diye konuştu. Girne’nin sorunlarının çözülmesi için gereken adımların atılmasını isteyen Fazilet Özdenefe, yeni seçilen Girne Belediye Başkanı’nın şehrin tabelasını indirdiğine değinerek, burada öncelikle nüfusun belirlenmesi mesajının verildiğine işaret etti.

Çevre Dairesi’nin ciddi sıkıntılar yaşadığını ancak bunu toplum olarak kabul edemeyeceklerini savunan Fazilet Özdenefe, özellikle denizlerdeki sıkıntıların ele alınması gerektiğini söyledi. Doğu Çevre Yolu’nun hayati bir noktada olduğunu dile getiren Özdenefe, Girne Antik Liman projesine de değinerek, sürecin uzamadan tamamlanması dileğini ifade etti. Turizm, Tanıtma ve Pazarlama Dairesi bütçesine işaret eden Özdenefe, bütçenin genel kalemiyle ilgili de soru sordu. “Çevre Dairesi’nin var ama yok bütçesi olduğunu” öne süren Özdenefe, bunun kabul edilebilir olmadığını belirtti. “İsmi olan cismi olmayan bir noktaya geldi Çevre Bakanlığı” diyen Özdenefe, hedef, gayret, planlama beklediklerini kaydetti. Alo 123 hattında geri dönüş alamadıkları eleştirisinde bulunan Fazilet Özdenefe, en basit çevre suçlarına karşı bu kadar duyarsız olunmaması gerektiğini söyledi. Taş ocakları konusunda yeterince çalışma yapılmadığını ifade eden Özdenefe, yeni bir taş ocağı açılmasına onay verilmesini de kınadı. “Turist yoksa, çevre yoksa sorun da yok” diyen Özdenefe, İngiltere’deki fuarla ilgili sorular sordu.

BARÇIN

CTP Milletvekili Devrim Barçın ise, bakanlığın altında 11 tane daire olduğunu belirterek, 11 dairenin yönetiminin çok önemli bir konu olduğunu söyledi. Barçın, bakanlığın altında yer alan ikinci plana itildiğini savunduğu daireleri sıraladı.

İlk kez bir Başbakanlık bütçesi görüşülürken Başbakan’ın Meclis’te olmamasını eleştiren Barçın, poşet uygulamasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararına memnuniyet belirterek, daha önce poşetlerde elde edilen gelirlerin ne kadar olduğunu sordu.

Arkeolojik kazı giderlerine 10 bin TL, sergi giderlerine 5 bin TL, kültür varlıklarının korunmasına 6 bin TL , halk dansları federasyonuna 20 bin TL ayrılmasını eleştiren Devrim Barçın, bunun hak edilmediğini söyledi. Bütçenin hükümet edenlerin halka bakışının göstergesi olduğunu ifade eden Barçın, tiyatrolara münhal açılmasını güzel bir uygulama olarak nitelendirdi ancak sınav tarihinin Aralık 2023 olmasını eleştirdi.

Kooperatif Şirketler Mukayyitliği konusuna değinen Barçın, kurum bünyesinde 215 aktif kooperatif olduğunu ifade ederek, aktif büyüklüğün 15 Milyar TL’ye dayandığına dikkat çekti. Bugün finans alanında faaliyet yürüten kooperatiflerin piyasada ciddi denge unsuru olduğunu belirterek, Kooperatif Şirketler Mukayyitliğine hak ettiği değerin verilmediğini kaydetti. “Buralar bizim can damarlarımızdır” diyen Barçın, denetim için araç almak gerektiğini belirtti. “Kooperatifler bu halkın dayandığı öz noktasıdır” diyen Devrim Barçın, kooperatiflerin denetimsiz bırakıldığını ve batırma noktasına gidildiğini öne sürdü. Risk Merkezi kurmanın önerildiğine değinen Barçın, kooperatiflerin mali disiplin altında yönetilmesi gerektiğini söyledi. İki tane analiz programcı kadrosunun boş olduğunu ifade eden Barçın, piyasaya daha düşük kredi verilmesine imkan sağlayacak yasa değişikliği yapılması için çağrı yaptı.

SOLYALI

CTP Milletvekili Ürün Solyalı ise, Kıbrıslı Türk gençliği için Gençlik Dairesi altında yapılan örgütlenmede verilen değerin binde bir olduğunu belirterek, bütçelerin ortaya konulan politikanın nasıl destekleneceği ile alakalı bir vizyonla hazırlandığını söyledi.

Gençlik başlığına 3 tane nokta konulduğuna değinerek, hedefleri sıralayan Solyalı, gençler için öngörülen alana bu kadar az rakam ayrılmasını eleştirdi. Halk danslarına 20 bin TL ayrılmasına tepki gösteren Solyalı, “Popülist yaklaşıyorsunuz… İlgilendiğiniz imajını yaratıyorsunuz” dedi.

Gençlik Dairesi’nin web sitesine baktığını anlatan Solyalı, vizyon darlığının gençlerin göç etmesine sebep olduğunu kaydetti. Kuşakların beklentisiyle alakalı çalışma yapılıp, yapılmadığını sorgulayan Solyalı, vizyonsuzluğun tepeden başladığını ileri sürdü. Hükümetin gençlik adına önceliklerini koyması gerektiğini ifade eden Ürün Solyalı, bunun için strateji geliştirilmesi, hükümet politikası olması gerektiğini belirtti. Gençlik politikasının siyasal, toplumsal ve ekonomik boyutuyla ele alınması gerektiğini ifade eden Solyalı, Gençlik Dairesi’nin kurumsal yapısının değiştirilmesi, devlet dairesi kafasından çıkarılmasının önemi üzerinde de durdu. Bunun için Avrupa’ya bakılması gerektiğine dikkat çeken Solyalı, “Yüzümüzü Avrupa’ya çevirmek zorundayız” diye konuştu.

Polis ile itfaiye memurluğu aday adaylığına atanan isimler açıklandı

Devletin stratejik şekilde gençlerin barınma sorununu çözmesini de isteyen Solyalı, Gençlik başlığının özel olarak ele alınması gerektiğini kaydetti. Askerlik konusuna da değinen Solyalı, kolaylaştırma formüllerinin düşünülmesi gerektiğini ifade etti. Askerlik süresinde meslek öğretilebilmesi, okuma-yazma öğretilebilmesinin üzerinde duran Solyalı, gençler için özerklik eylem planı çalışılması gerektiğini söyledi.

ROGERS

Bütçe üzerinde söz olan Bağımsız Milletvekili Jale Refik Rogers, sürdürülebilir turizmden bahsedilmesi için kültürel mirastan bahsedilmesi gerektiğini belirterek, eski eserlerin her geçen gün daha kötü duruma geldiğini söyledi. 

Rogers, 2023 bütçesinde, müze ve ören yerleri ve eski eserlerin temizliği için 300 bin TL ayrıldığına dikkat çekerek, bu miktarın ülkedeki kültürel mirasa göre çok küçük olduğunu, yapılan artışın yeterli olmadığını savundu.

Girne Kalesi’nin tuğla tuğla dökülmekte olduğunu öne süren Rogers, bu noktadan sonra kalenin kozmetik dokunuşlarla toparlanamayacağını, nasıl bir restorasyon yapılacağı için ciddi bir çalışmaya ve planlamaya ihtiyaç olduğunu kaydetti. Rogers Girne Limanı’nda halen daha balıkçı teknelerinin bulunduğunu söyleyerek, bir an önce Karaoğlanoğlu Balıkçı Barınağı’nın tamamlanması ve bu teknelerin buraya taşınması çağrısında bulundu. 

Rogers, geçen yıl St. Hillarion’da çıkan yangından sonra eserin tam olarak toparlanamaması, Mevlevi Tekkesi için ayrılan bütçenin başka yere aktarılması gibi diğer sorunlara da dikkat çekerek, geçen yıllarda Eski Eserler Dairesi’nin işçi kadrolarında zanaat sahibi kişilerin bulunduğunu ve bazı tamir işlerinin bu kişiler tarafından yapıldığını ancak şu anda en küçük iş için bile dıştan hizmet alınması gerektiğini kaydetti.

Turizm Bakanlığı’nın teleferik projesini de eleştiren Rogers, mevcut eserlerin bakımının bile yapılmadığını, böyle bir projenin fiyaskoya dönüşeceğini öne sürdü. 

Rogers, plastik poşetlere ilişkin alınan kararı selamladığını ifade ederek, bunun uygulandığı ölçüde başarılı olacağını kaydetti ve plastik kullanımının azaltımının yanında, geri dönüşümün de yapılması gerektiğini ancak bu şekilde çevrenin korunabileceğini söyledi.

BAYBARS

Bağımsız Milletvekili Ayşegül Baybars ise, Rogers’ın ardından söz olarak, bir ülkede kendi ayakları üzerinde duran bir ekonominin yaratabilmesi için planlamanın son derece önemli olduğunu kaydederek, bu planlardan en önemlilerden birinin şehir planları olduğunu söyledi. Baybars, buna rağmen Şehir Planlama Dairesi’nin çökertilmiş olduğunu, imar plancılarının başka bir birime aktarıldığını öne sürdü.

Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı hakkında da konuşan Baybars, söz konusu bölgede ruhsatsız bir sürü inşaat yapılmaya başlandığını, her geçen gün trafik, altyapı gibi sıkıntıların artacağını savundu.

Baybars, Girne’de daha önceki yıllarda yaşanan sel felaketi ve sonuçlarını hatırlatarak, şu anda İskele bölgesinde yapılan çalışmalar sonucu benzer felaketlerin yaşanabileceğine işaret etti. Bölgede hukuka uygun bir planlama yapılması çağrısında bulunan Baybars, imar planının neden hayata geçirilmediğini sordu.

Baybars, son olarak, pazar günleri müze ve ören yerlerinin açık olması çağrısında bulunarak, bunun bir sisteme konulması gerektiğini belirtti.

ATAOĞLU

Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ise son olarak söz olarak, katkılarından dolayı söz alan milletvekillerine teşekkür etti ve soruları cevapladı.

Ataoğlu, konuşmaları dinlemesinin ardından Bakanlığın halkla ilişkiler konusunda bir eksikliği olduğunu fark ettiğini belirterek, atılan adımların yeterince tanıtılmadığını ve konuşulmadığını gördüğünü, bundan sonra daha sık paylaşım yapacaklarını kaydetti. 

Farklı turizm modellerine ilişkin soruya yanıt veren Ataoğlu, spor turizmi konusunda son noktaya gelindiğini ve ilgili ihalelere çıkılacağını, sağlık turizmi açısından 8-10 noktada çalışmaların son aşamaya geldiğini, gelecek günlerde yeni havalimanının açılmasıyla turist sayısının artmasına yönelik hotel sayısının artırılması yönündeki çalışmaların son aşamaya geldiğini aktardı, alternatif turizm modelleri ile ilgili altyapı çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Ataoğlu, Kültür Dairesi, Gençlik Dairesi, Kooperatif Şirketler Mukayyitliği, çevre eğitimine ilişkin çalışmalar hakkında bilgi vererek, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla Rusya, Almanya ve İngiltere’de tanıtım ve pazarlamaya yönelik yayınlar yapıldığını anlattı. 

Teleferik projesiyle ilgili planlarından vazgeçmeyeceklerini dile getiren Ataoğlu, aynı söylemlerin Girne Antik Yat Limanı için söylendiğini anımsatarak, 6 ay içerisinde bu limanın bir gurur kaynağı olacağını vurguladı. Ataoğlu, daha sonra bölgenin, paydaşların yer alacağı bir komite tarafından kontrol edileceğini duyurdu. Ataoğlu, söz konusu projelerin ele alınması için yarın saat 14.00’de Girne Belediyesi ile görüşeceklerini de ifade etti. 

Poşetlere ilişkin alınan kararın ardından tek kullanımlık plastik ürünlerin de son bulacağını aktaran Ataoğlu, doğada çözünürlüğü olacak çantalar, file ve hasır çantalar üzerinde çalışmaların olacağının altını çizdi, plastik poşetlerden alınan 25 kuruşun Çevre Dairesi’ne değil, Maliye Bakanlığına aktarıldığını söyledi

Ataoğlu, sürekli atık izleme sisteminin şu anda devrede olduğuna dikkat çekerek, bütün otellerin izlemede olduğunu ve arıza oluşması halinde denize boşaltım öncesinde uyarının yapılabileceğini duyurdu.

Şehircilik Dairesi’ne ilişkin soruları da yanıtlayan Ataoğlu, bu imar planlarını ilk başlatanların kendilerinin olduğuna dikkat çekerek, imar planlarının son durumu hakkında bilgi verdi; Mağusa Limanı ile ilgili soruya da yanıt olarak, ihalesinin Merkezi İhale Komisyonu tarafından açıldığını belirtti. 

Müze ve ören yerlerin pazar günü açık olmasına ilişkin de konuşan Ataoğlu, personel eksikliğine dikkat çekti ve bunun başarılabilmesi için bu yerlerin özelleştirilmesi gerektiğini, bunun çalışmasının yakın zamanda Meclis’e geleceğini kaydetti. 

Ataoğlu, Bakanlığın herkese açık olduğunu, gelip istenilen bilgilerin alınabileceğini ancak bugüne kadar hiçbir vekilin gelip bir projeye katkı koymak istemediğini söyledi ve “beklediğimiz eleştiri değil, öneridir” dedi.

Son Güncelleme: 03.01.2023 10:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner14

banner52